Izrael 2019

Cantus feminae Nechanice koncertoval v Izraeli ( ישראל)

     Když v říjnu 2018 ženský komorní sbor Cantus feminae Nechanice obdržel nabídku zúčastnit se mezinárodního festivalu pěveckých sborů „The Sea of Galilee Choir Festival“ v Izraeli, bylo to určitě překvapení. Ne menší, než bylo souhlasné stanovisko zpěvaček na následující zkoušce. A tak začala perná příprava nejen pěvecká, ale také především ekonomická. Jsme však všichni pracovití, a tak jsme mohli ve středu 23.1.2019 večer nastoupit do autobusu směřujícího na letitě Václava Havla a s trochou neklidu očekávat časy následující. Trochu delší, ale klidné odbavení, nástup do letadla a vzlet směr Izrael.

Příletu do Tel Avivu v brzkých ranních hodinách byl spojen s našim nevyspáním.  Ale po vyzvednutí zavazadel a získání modré kartičky vstupu na území „Svaté země“ na nás už čekal nejen krásný jarní den, ale také autobus s průvodcem Rijadem, jehož čeština se vyrovnala té naší. Rijad studoval v Praze a díky jeho úžasným znalostem nás vlastně v rámci pobytu seznamoval s novým i starým zákonem, složitou historií i současností Izraele. Je to zkrátka člověk znal a oddaný Svaté zemi.

Vyjeli jsme směr Haifa, kde byla zastávka v kostele Stela Maris. Všichni uvítali také pěknou kavárnu hned vedle. Výborná káva přispěla k dobré náladě. Nevynechali jsme návštěvu překrásné Bahajské zahrady.

Pokračujeme směr Nazaret. Navštěvujeme kostel Zvěstování Panny Marie, Františkánský klášter, kostel Sv. Josefa. Vše spojeno s úžasným výkladem našeho průvodce.

Následně jsme zamířili k hostelu „Poria“, kde jsme měli zajištěno ubytování. Krátký odpočinek. Jsme tady však na sborovém festivalu, a tak ještě týž večer nás čekalo první vystoupení na zahajovacím koncertu v hudebním sále „Kibutz Kinneret Hall“. Přes únavu jsme se uvedli skvělým způsobem, jak jsme vysoudili z ohlasu plného sálu. Vracíme se kolem půlnoci a usínáme spánkem spravedlivých. 

Následující den pokračuje festivalový koloběh. Dopolední rychlá zkouška a odjezd do „The Jordan Valley Music Center“ k dalšímu koncertu. Prezentujeme se českou tvorbou (J.C. Vodňanský, A. Dvořák,  

P. Semerák) a českou lidovou písní. Klavírní i houslový doprovod podpořil skvělý zvuk sboru a sklidili jsme potlesk ve stoje čili „standing ovation“. Po koncertě máme chvilku k návštěvě „Yardenitu“ – místu křtu v řece Jordán. Odpoledne využíváme pozvání k návštěvě koncertu sboru Li-Ron Choir v Kibutzu Afikim.

Sbor patří mezi přední izraelské dívčí sbory a svým repertoárem a celou realizací nás o tom určitě přesvědčil.  Byli jsme nadšení. To však nebyl ani pro nás konec festivalového dne. Po večeři ještě velký koncert v „Theater hall Kibutz Afikim“. Po sborech z Izraele a sboru gruzínském vystupujeme ve finále my opět s velikým ohlasem.

Sobotní den je krásný s plnými 22°C.  Po výborné snídani opět potřebné rozezpívání a odjezd na další dopolední koncert tentokrát v kulturním stánku „Beit Gabriel“. Po našem vystoupení sklízíme blahopřání ke skvělému výkonu označenému jako „andělské zpívání“. Ptaly se také, zda jsme z Prahy. Ne, ne, my jsme z Nechanic.

Po příjezdu do hotelu se fotíme na terase hostelu s Golanskými výšinami nad Galilejským jezerem v pozadí, zazpívaly jsme si naši hymnu a šli jsme odpočívat. V podvečer odjíždíme na závěrečný festivalový koncert.  Byl věnován zahraničním hostům. Pro plný sál sboristů z Izraele zpívá sbor z Litvy, sbor z Gruzie a na závěr Cantus feminae. Je to pro nás čest a těší nás opět velký a hlasitý ohlas posluchačů. Poslední píseň – na podiu Češky, Gruzínky a Litevci a všichni s plným sálem zpíváme izraelskou píseň „Sheleg al Yiri“.  Byl to veliký a silný zážitek. 

Je neděle, poslední snídaně v hostelu, poslední zazpívání pro organizátora a prezidenta festivalu Danyho Amita. Slyšíme od něj nejen chválu na kvalitu sborového zpívání, ale také pozvání na další festivaly v Galilei nejen pro nás, ale další české sbory. Rádi budeme toto pozvání doma šířit. Poslední foto a celé přátelské setkání je uzavřeno. Tak snad někdy.

Odjíždíme. Je krásné počasí, teplo, nad jezerem opar, takže viditelnost na Golanské výšiny není nejlepší. Máme opět průvodce Rijada. Jedeme na sever přes město Tiberias, nechybí ani krátký výlet lodí po Galilejském jezeře. Velice nás překvapila posádka lodi, po nástupu začala hrát naše hymna. Všichni jsme se přidali a zpívali. Pak následoval kolový tanec, který nás námořník naučil.

Následoval společný oběd v místní restauraci. Jak jinak než St. Peter´s Fish. Jídlo bylo dobré, obsluha příjemná. Zanedlouho jsme vyrazili směr Jericho a Jeruzalém podél západního břehu řeky Jordán.

Jericho je jedno z nejstarších měst na světě z období 9000 let před n. l. Okolí je velmi chudé.  Viděli jsme také Horu pokušení. Pod ní byl obchod s kosmetikou z mrtvého moře a bazar. Hora pokušení zabrala, všichni nakoupili jak v bazaru, tak v kosmetice. Projíždíme Judskou pouští, je plná slamů beduínů. Pro nás je to krajní chudoba.

Jeruzalém – krásná historie a památky, úžasná atmosféra. Kráčíme ulicí Via Dolorosa, 14 zastavení ukřižování Ježíše Krista. Chrám Božího hrobu. Procházíme trochu rychleji, čas se nám krátí. Nakonec celí unavení jsme dojeli ke Zdi nářků. Kdo chtěl mohl si vložit své přání.

Jeruzalém je také město, kde se zpracovávají diamanty. Jedno zastavení tak bylo i v klenotnictví, kde nás provázela Slovenka Erika a mohly jsme si vyzkoušet vystavené exponáty. Pro dámy zážitek. Všem by moc slušely.

Před půlnocí nás průvodce Rijad doprovází na letiště v Tel Avivu.  Díky němu jsme viděli maximum možného a dozvěděli jsme se o Izraeli opravdu hodně.  Rozloučili jsme se a před námi bylo pouze čekání na ranní odlet. Na letišti nám to docela uběhlo, prohlédli jsme si místní obchůdky, dali jsme si kávu nebo čaj, něco málo k snědku, někdo krátce pospal.

Je 28.1.2019 a my odlétáme ze Svaté země. Směrem k našemu poznání to bylo velmi zajímavé a poučné. Z hlediska hudebního pro sbor velmi úspěšné a povzbuzující k další společné sborové práci. Velmi silný  zážitek.

Děkujeme také všem donátorům a městu Nechanice za finanční podporu.

Děkujeme také velmi přátelským hostitelům a máme od nich vzkaz pro české sbory: zveme vás na náš festival. A my vám kontakt rádi přidáme:  pan Dan Amit,  singalilee2018@gmail.com, +972-54-9480-116.

 

 

© 2008 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webových stránek zdarmaWebnode