ANGLIE 2007

ANGLIE 2007

Koncertovali jsme v Anglii

     Je podvečer 10.července 2007 a náš autobus již čeká na náměstí. Členky sboru se scházejí, nakládají svá zavazadla do autobusu. Přichází pan starosta Jiří Pechar s městským praporem. Shromažďujeme se kolem něj, fotografie a slova povzbuzení před dalekou cestou. Takový byl začátek našeho splněného přání a tak trochu historický okamžik sboru a města. Ženský sbor CANTUS FEMINAE Nechanice se vydává na koncertní cestu do Anglie. Naplňujeme tak pozvání přátel z pěveckého sboru Maidstone Singers a míříme na koncerty v rámci hudebního festivalu, který nese název 15th International Maidstone Music&Dance Festival.

    Projíždíme celou Evropou a nad ránem se ve francouzském Calaise připravujeme na cestu trajektem přes kanál La Manche do anglického Doveru. Pak krátká cesta hrabstvím Kent a v podvečer kotvíme v Maidstone. Sluníčko svítí a nálada je skvělá. Vítáme se s přáteli z anglického sboru, přijíždí sbormistr Jeffrey Vaughan Martin a Jane Anderson. Krátké občerstvení a malé skupinky míří se svými hostiteli k ubytování v rodinách. Cesta byla únavná a tak si jistě odpočinek zasloužíme.

     Následující den míříme na prohlídku hradu Leeds Castle, který i dnes slouží ke státnickým účelům a pro ubytování významných hostů. V tomto úžasném prostředí realizujeme svůj první neformální koncert. Prostě zpíváme všem pro radost. V odpoledních hodinách se vracíme do Maidstone přímo na zkoušku do místa pátečního koncertu  v All Saints Church (kostel Všech Svatých). Typické prostředí anglického kostela, jeho obrovský prostor a příjemná akustika nás příjemně naladila.  Zkouška dopadla dobře, ale uvidíme zítra.  Večer nás čeká společná party se členy sboru Maidstone Singers. A tak si povídáme a povídáme, někteří se oddávají stolnímu tenisu, jiní debatě o květinách a dětech  a zítřejším programu.

     Páteční dopoledne věnujeme prohlídce města Maidstone. Je na co hledět a kudy chodit. Odpoledne je více relaxační. Večerní koncert začíná. Sedm anglických sborových těles představuje svůj repertoár. Finále koncertu náleží našemu sboru. Koncert začínáme skladbou J.C.Vodňanského Favete singuli se čtyřhlasou sólovou ozvěnou z opačné strany kostela. Posluchači jsou překvapeni, ale potlesk po úvodní skladbě je obrovský a dává nám jistotu do dalších písní. Pokračujeme Hammarstömovým Kyrie, Míškovou Ave Maria a Matičkou Boží Petra Ebena. Na závěr představujeme dvě obtížné skladby – M.Kocsár : Sanctus s náročnými intonačními partiemi a vrchol v místy až šestihlasé Alleluja R.Twardovského. Dozpívali jsme, vteřina ticha a…  Přichází obrovský potlesk a výkřiky barvo a podupávání v auditoriu. Jsme šťastní. Po koncertě slyšíme slova chvály na krásný tón, hlasovou kvalitu, výbornou intonaci a náročný repertoár. To vše nás zdobí.

     Sobotní den prožíváme v nedalekém historickém městě Canterburry s překrásnou katedrálou, s uličkami, kde ve starých domech můžete navštívit malé krámy nebo popít pravý anglický čaj. Odtud míříme na sever k pobřeží. Městečko se nazývá Whitetable a patří k oblíbeným víkendovým místům. Namáčíme si nohy v moři, náš pan houslista Jiří dokonce plave.  

     Večer koncertujeme opět v Maidstone. Společně s Maidstone Singers vystupujeme v Kent Music School.  A tady představujeme tvorbu A. Dvořáka a B. Martinů, ale je tu prostor i pro mnoho úprav lidových písní, zpíváme i anglicky (T.Morley, J.Rutter), přidáváme spirituály a nakonec veselou estonskou Metsa telegramme. Odměnou nám je potlesk a úsměv posluchačů. Jeffrey nás zve do svého domu na malou party a tak při dobrém víně zase povídáme. Mezi přáteli to tak bývá.

   Je tu neděle a cesta domů. Krátce po poledni ještě zajíždíme na zahradní „Ice tea party“, je krásný slunečný den, bazén v zahradě zlákal většinu členek sboru. Káva, čaj, zmrzlina a povídání s přáteli. Výměna drobných dárků a už jen závěrečná slova sbormistrů s přáním dalších setkání. Loučení se bez slziček neobešlo. Bylo to úžasné, srdečné a vskutku muzikantské setkání.

    Těšíme se na anglický sbor v příštím roce třeba na Festiválku a doufáme, že naše cesta za kanál nebylo tou poslední.


© 2008 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webových stránek zdarmaWebnode